Kad se nekome dogodi neka nezgoda, prvo što će učiniti jeste nazvati hitnu pomoć. Međutim, kad ta ista hitna dođe i u pozamašnom iznosu naplati prevoz do bolnice, čovjek se zapita zašto je zvati.
Upravo to se dogodilo baki R.G. (podaci poznati redakciji) u opštini Čitluk. Kako saznaje Dnevni list od njene nećakinje Ivanke, baka iz Blatnice je slomila kuk i kontaktirala hitnu, koja nije došla sve dok bakina komšinica nije pješice otišla po njih.
Naplaćen prevoz
Kad je hitna napokon došla, za jadnu baku muke nisu prestale. Od Blatnice do Doma zdravlja Čitluk su joj naplatili prevoz hitnom u iznosu od 20 maraka. Baka je primljena u Dom zdravlja, gdje je po nalogu direktorice Doma zdravlja dr. Jadranke Odak upućena u Mostar. Međutim, ni prevoz do Mostara nije bio besplatan. Put do Mostara baku je koštao čak 70 maraka, što je bio dodatni udarac za unesrećenu staricu koja je inače slabog imovinskog stanja.
O ovom slučaju Dnevni list je kontaktirao i samu dr. Odak, koja je čitavu priču o plaćanju prevoza demantovala.
– Dom zdravlja Čitluk ne naplaćuje nijednu hitnu intervenciju. Sve što je hitno, ne naplaćuje se i to naše službe znaju. Kad primimo pacijenta, dežurni doktor utvrdi je li hitan slučaj, i ukoliko jeste, pacijent se prevozi u Mostar i taj prijevoz se ne naplaćuje, ističe Odak.
Kako kaže, ukoliko se pacijent prevozi iz Mostara, tad se prijevoz naplaćuje jer je pacijentu sanirana povreda i slučaj više nije hitan. Međutim, kako je dohaberila bakina nećakinja Ivanka, baki je naplaćen put do bolnice u kojoj se i sada nalazi. Kako kaže Ivanka, ovo nije prvi slučaj koji se dogodio u opštini Čitluk.
Kazneno djelo
Glasnogovornik Zavoda za zdravstveno osiguranje (ZZO) Hercegovačko-neretvanskog kantona Dalibor Ravić objašnjava kako se u hitnim slučajevima pružanje pomoći ne naplaćuje.
– Bez obzira radi li se o osiguranoj ili neosiguranoj osobi, njoj se mora pružiti pomoć koja se ne naplaćuje ukoliko se radi o hitnom slučaju. To je i svrha hitne pomoći. Ukoliko se naplati prevoz u hitnom slučaju, to se smatra kaznenim djelom, naglašava Ravić.
Kako dalje navodi, ako je pacijentu sanirana povreda i pušten je iz bolnice, hitna pomoć tu više nema šta raditi, niti prevoziti pacijente.
– Naravno, ako neko nije u mogućnosti organizovati prevoz iz bolnice, može koristiti uslugu prevoza kolima hitne pomoći i u tom slučaju se naplaćuje, kaže Ravić.
Unesrećenoj baki, koja živi sama i u jako skromnim uslovima, ovo je zasigurno najskuplji odlazak u Mostar. Čak 90 maraka je morala izdvojiti za put od Blatnice do Mostara, a ironično je da danas, na primjer, put autobusom od Mostara do Zagreba iznosi 50 maraka.
(Dnevni list)