Švedske vlasti posljednjih nekoliko godina čine velike napore kako bi u tu zemlju privukli što veći broj talentovanih i kvalificiranih studenata zbog sve starijeg stanovništva te zemlje ali i zbog potrebe da mlada radna snaga osigura funkcionisanje bogatih socijalnih programa u toj skandinavskoj zemlji.
Kako piše švedski list Local, nakon što studenti završe redovni studij u Švedskoj, imaju samo deset dana da nađu posao, ili u suprotnom moraju otići iz zemlje. Četiri od pet studenata žele ostati, ali ih samo 17 posto u tome i uspije.
Inače, nakon što je u Švedskoj uvedena školarina za strane studente koji dolaze iz zemalja izvan Evrospke unije (EU), broj studenata iz tih država značajno je opao posljednjih nekoliko godina. Privrednici i univerziteti u toj zemlji stoga upozoravaju kako je privlačenje talentovanih i uspješnih stranih studenata najbolji način da Švedska ostane konkurentna u svijetu.
Tako je studentica iz Kine Zhao Shuqi doživjela naglu promjenu politike koju su uveli Šveđani. Ona je počela studirati bez plaćanja školarine, a onda su univerziteti u Švedskoj odredili da školarinu moraju plaćati svi strani studenti koji dolaze iz zemalja izvan Evropske unije. Do sada je Zhao platila oko 44.000 dolara za školarinu, što je iznos koji prosječni Kinez koji živi u gradu zaradi u deset godina.
Ipak najveći problem je, kako piše Local, ako Zhao ne nađe posao u roku od deset dana nakon diplome, bit će prisiljena da napusti Švedsku.
“Moram naći posao prije nego što diplomiram, inače ne mogu ostati u Švedskoj”, kazala je Zhao.
Poslodavci zabrinuti jer gube mlade i školovane strance. Takva politika ipak zabrinjava švedske poslodavce, koji smatraju da Švedska tako ostaje bez visoko kvalificiranih radnika.
“Moramo stvoriti bazu stranih studenata da mogu ostati i raditi u Švedskoj”, poručio je Carl Bennet, šef jednog investicijskog fonda.
Istraživanja pokazuju da će Švedska ovu politiku viza prema studentima koji dolaze iz zemalja izvan EU promijeniti tek pod pritiskom industrije zdravstvene njege i informacionih tehnologija, zbog sve većeg broja starijeg stanovništva i nedostatka kvalifikovane radne snage.
Inače, u Švedskoj je nezaposleno oko 800.000 osoba, a Salah Haghgo koji radi u Zavodu za zapošljavanje u Stockholmu, izjavio je kako imaju problema s nedostatkom kvalificiranih radnika.
Prema posljednjim podacima, prosječna plaća u toj bogatoj skandinavskoj zemlji iznosi 20,300 švedskih kruna, odnosno oko 2.100 eura.
Stipendije
Švedski institut svake godine daje stipendije za studente iz zemalja zapadnog Balkana koji uspiju upisati postdiplomski studij u ovoj bogatoj skandinavskoj zemlji, a ove godine broj stipendija za studente sa Balkana je dodatno povećan.
Tako će ove godine studentima iz balkanskih zemalja biti dodijeljeno od 10 do 15 stipendija koje pokrivaju sve troškove života kao i ukupnu školarinu na univerzitetu, na kojem student bude primljen, u periodu od dvije godine. Zahtjev za stipendiju u Švedskoj od zemalja iz regije mogu podnijeti studenti iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Srbije.
Školarinu direktno uplaćuje Švedski institut univerzitetu gdje je student upisan, dok se stipendija isplaćuje studentu, a iznosi 9.000 švedskih kruna, ili 1.020 eura mjesečno. Osim toga, plaćeni su i svi putni troškovi za studenta u visini od 5.000 švedskih kruna, odnosno 570 eura.