Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Tečnost za vjetrobran smrzava i na minus pet

Preporučeno

Veliki broj vozača se žali da im tečnost za pranje vjetrobranskih stakala zaledi bez obzira što je predviđena za zimski period.

Ilustracija
Ilustracija

Veliki broj vozača se žali da im tečnost za pranje vjetrobranskih stakala zaledi bez obzira što je predviđena za zimski period.

Iako na pakovanju ove tečnosti proizvođači navode da ona posjeduje deklaraciju i do minus 20 ili minus 25, mnogi vozači su nam potvrdili da ona zaledi čak na minus pet stepeni Celzijusovih.

“Na benzinskoj pumpi u Čelincu kupio sam dva litra tečnosti za pranje stakla, na čijem pakovanju je navedeno da može podnijeti temperaturu i do minus 20. Međutim, već nakon tri kilometra vožnje, tačnije u Zelenom viru, pokušao sam da operem zaprljano vjetrobransko staklo, ali nisam uspio, jer je ta tečnost zaledila, iako je vansjka temperatura u tom trenutku pokazivala tek minus pet”, požalio se “Nezavisnim” mještanin Čelinca.

Kako kaže, s ovim problemom susretali su se i njegovi prijatelji, koji su, dodaje on, nezvanično čuli da prodavci, kako bi zaradili, tečnost razblažuju s vodom i tako je prodaju.

Zbog ovakve situacije, njegov sugrađanin, koji je želio ostati anoniman, prešao je na alternativni način pranja, odnosno napravio je rastvor miješanjem domaće rakije i vode.

Omer Kovač, direktor Sektora istraživanja, razvoja, primjene i kvaliteta u Rafineriji iz Modriče, ističe da skoro 85 odsto proizvođača umjesto etanola koristi metanol, koji je veoma opasan i otrovan alkohol.
“Veliki broj proizvođača snizi cijenu tečnosti kako bi privukao kupce, ali to je nekvalitetna tečnost, jer nema dovoljne koncentracije alkohola”, pojašnjava Kovač.

Njegov savjet za vozače je da kupuju tečnost od poznatih proizvođača, koji iza sebe imaju kontrolu kvaliteta i laboratorije koje to ispituju.

“Često i kupci griješe, uvijek potrče za onim što je najjeftinije. Imate proizvođača, koji, da bi imali što nižu cijenu, ne stavljaju dovoljnu koncentraciju aktivne materije, zato se ti problemi često javljaju”, kazao je Kovač.
Sa druge strane, iz Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, tvrde, da vozači prave grešku prilikom sipanja ove tečnosti, odnosno miješaju je sa vodom.

“Vozači nerijetko sipaju tečnost za vjetrobranska stakla u kanticu, u kojoj već ima vode, kako bi uštedjeli. Oni tečnost razblaže sa vodom da bi dobili efekat na minus 12 stepeni, što ni u kojem slučaju ne smiju raditi”, istakao je Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja.

Prema njegovim riječima, u slučaju da ova tečnost sadrži određene nepravilnosti, vozači treba da upozore Inspekciju, koja će uzeti uzorak proizvoda i vidjeti da li on ima deklaraciju o kvalitetu.

Da su ova fabrička sredstva opasna, potvrdila je i prošlogodišnja analiza, koja je pokazala da se na tržištu RS nalazi čak 11 proizvoda za pranje vjetrobranskih stakala u zimskim uslovima, koji u sebi sadrže metanol, izuzetno štetan za ljudsko zdravlje.

“Ove godine nismo radili nikakvu analizu, ali je prošle godine nakon višemjesečnog istraživanja utvrđeno da svega četiri od 15 proizvoda u svom sastavu nemaju metanol, koji je štetan po ljudsko zdravlje”, rekao je Perica Pećanac, portparol Auto-moto saveza RS.

(Nezavisne novine)

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Hafiz Botić u suzama nakon još jedne operacije: Nakon 27 godina, iskušenje je došlo svome kraju

Hafiz Nedim Botić je prije nekoliko dana otišao u Tursku kako bi imao još jednu operaciju koja bi poboljšala...

Još vijesti za vas