To čini polovne gume primamljivim prijedlogom, ali treba li biti u iskušenju i ne kupiti nove jeftinije?
Stručnjak Džonatan Benson traži odgovor na to pitanje, konkretnije, barem kad su u pitanju cjelogodišnje Michelin CrossClimate 2 gume koje su se pokazale veoma dobre u testovima, zaradivši pohvale za sjajnu upravljivost na snijegu i mokroj podlozi uz razumne performanse na suvoj podlozi. Takođe mogu biti skupe, jer novi set za prosječan SUV može koštati i preko 1.000 evra.
U međuvremenu, nešto malo poznatiji brend Tomket Allyear može biti “lakši” za džeparac, kao i polovni set Michelinki. Za simulaciju polovnog kompleta CrossClimate 2 guma, sve četiri su mašinski obrađene na samo 2,2 milimetra dubine profila. To je malo iznad preporuke američkog Ministarstva saobraćaja za zamjenu guma, a zatim su postavljene na automobil i vožene još 4.000 kilometara.
Isto je učinjeno s Tomket Allyear gumama, a dva nova seta obje marke uključena su u test radi potpunog poređenja. Uprkos značajnom nedostatku u dubini gaznog sloja, istrošene Michelinke su imale brže vrijeme kruga u snježnim uslovima u poređenju s potpuno novim Tomket jeftinim gumama.
U pitanju je samo nekoliko sekundi, ali polovni Michelin zadržao je mnogo više svojih performansi u poređenju s istrošenim Tomketom.
Što se tiče osjećaja, Tomket više podupravlja, a Michelinke su bile malo nedorečene pri kočenju. Ipak, pohvala ide gotovo istrošenom kompletu guma CrossClimate 2 u odnosu na novi set cjelogodišnjih guma Tomket Allyear, prenosi Jutarnji list.