Poslije strašne tragedije u Donjoj Jablanici, gdje je tokom nevremena stradalo preko 20 ljudi, građani i ekološki aktivisti traže hitne promjene u načinu na koji se upravlja prirodnim resursima u Bosni i Hercegovini. Fokus je na preispitivanju dozvola za eksploataciju kamenoloma, mini hidroelektrana i solarnih postrojenja, dok se zahtijeva i donošenje zakona o šumama na federalnom nivou.
Aktivisti upozoravaju da bi se katastrofe poput ove u Jablanici mogle dešavati i u drugim dijelovima zemlje ako se ne uvedu strožije kontrole nad projektima koji često zanemaruju uticaj na životnu sredinu.
Nedavni protesti u Miljkovićima, na cesti Mostar – Čitluk, ukazali su na probleme s prenamjenom državnog šumskog i poljoprivrednog zemljišta u građevinsko. Lokalni mještani postavljaju pitanje kako je moguće da investitor dobije dozvolu bez legalnog pristupnog puta do solarnog postrojenja.
“Tražimo da se obustave radovi dok se ne razjasne sve pravne i proceduralne nejasnoće,” izjavio je Mario Ćosić, predstavnik građana.
Ekološki stručnjaci ističu da nisu protiv investicija, ali upozoravaju da se mišljenja lokalnih zajednica i stručnjaka moraju uzeti u obzir kako bi se spriječile daljnje štete.
Problem nedostatka zakona o šumama omogućava nekontrolisanu sječu šume, a aktivisti apeluju na hitno donošenje propisa koji bi zaštitili prirodne resurse zemlje. Lejla Kusturica iz Fondacije “Atelje za društvene promjene” predlaže da vlasti hitno pregledaju svoje prostorne planove i uklone projekte s područja sklonih klizištima.
Dok ekološki aktivisti podižu svijest o ovim pitanjima, građani širom zemlje se pridružuju njihovim zahtjevima za strožijom kontrolom i odgovornošću pri izdavanju dozvola.