Četvrtak, 31 listopada, 2024

U EU imaju tri puta veće plate nego u BiH – šta će biti nakon 1. augusta?

Preporučeno

Bosnu i Hercegovinu u posljednjih pet godina napustilo je oko 6.000 profesionalnih vozača, a 1.400 firmi preregistrovalo je djelatnost u nekoj od zemalja Evropske unije.

Vijest da će Njemačka od 1. augusta priznati vozačke dozvole svih kategorija iz Bosne i Hercegovine zabrinula je vlasnike prevozničkih preduzeća. Strahuju da će i preostali profesionalni vozači napustiti našu zemlju, te da neće imati ko da radi. Kažu da je Bosnu i Hercegovinu u posljednjih pet godina napustilo više od 6.000 vozača, javlja Federalna.ba.

U zemljama Evropske unije plaće profesionalnih vozača veće su i do tri puta nego u Bosni i Hercegovini i to je osnovni razlog zbog kojeg se odlučuju na odlazak i rad u inozemstvu. Priznavanjem vozačkih dozvola u Njemačkog, odlazak će im biti znatno olakšan. Prevoznici se već hvataju za glavu. Kažu, profesionalni vozači, odavno su deficitaran kadar, zbog čega su bili primorani da angažuju penzionere.

Upravo se čita:  Kantonalnoj bolnici Zenica fali doktora, ginekologa, hirurga, ortopeda

Odliv vozača

“Može se očekivati u augustu ogroman odliv profesionalnih vozača, a mi već imamo ogroman problem i deficit. Ne znam ko će ostati ovdje i hoćemo li imati dovoljan broj mladih vozača, jer već sada u mnogim prevoznički firmama voze penzioneri”, napominje Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport RS-a.

Uvjeti za odlazak vozača u evropske zemlje ranije su bili komplikovaniji, jer su morali polagati KOD 95 ili mijenjati vozačke dozvole za one iz Srbije ili Hrvatske. Niko od profesionalnih vozača nije htio stati pred kameru, ali su za FTV u neformalnom razgovoru rekli da su im duga zadržavanja na granici jedan od najvećih problema. Nisu zadovoljni ni plaćama jer, kako kažu, rade jedan od najtežih i najodgovornijih poslova.

Upravo se čita:  Kriza u RS: Privreda u gubicima, a na birou oko 55.000 nezaposlenih

U Privrednoj komori RS-a smatraju da je neophodno mijenjati zakonske propise.

“Možemo govoriti o osposobljavanju vozača, o pokušavanju da se zadrže ili da se privuku novi, kroz neke zakonske mjere, kroz razgovor sa privrednicima, da se priča o mogućem povećanju plaća, kako bi se ti isti radnici zadržali u BiH”, navodi Dejan Rauš, portparol Privredne komore RS-a.

Ekonomska, ali i politička nesigurnost

Upravo se čita:  Objavljena imena ruskih državljana koji su u blizini Banje Luke educirali Moldavce

Ne odlaze samo vozači, već svi koji imaju priliku, upozorava ekonomski analitičar Zoran Pavlović. Razlog napuštanja BiH nije samo ekonomska, već i politička nesigurnost: “Sve to čini nezadovoljstvo ljudi, koji traže neke druge uvjete, normalne za život. Ovdje smo u situaciji da nemamo novih investicionih projekata. Vlast ne radi ništa da olakša život građana”.

Bosnu i Hercegovinu u posljednjih pet godina napustilo je oko 6.000 profesionalnih vozača, a 1.400 firmi preregistrovalo je djelatnost u nekoj od zemalja Evropske unije. O priznavanju vozačkih dozvola iz BiH u Njemačkoj i dvojnom državljanstvu, sa šeficom diplomatije Annalenom Baerbock i članovima kabineta njemačkog kancelara Olafa Scholza, razgovarao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Ministar Hrnjić razgovarao sa predstavnicima poljoprivrednih proizvođača

Tokom sastanka Avdibegović je ministra Hrnjića informirao o trenutnim aktivnostima na sanaciji šteta od poplava na području Konjica koje...

Još vijesti za vas