Nakon kataklizmičnih prizora nevremena koje je tokom juna zabilježeno širom Balkana, meteorolozi najavljuju da bi slične prilike mogle da nas zadese i u mjesecima koji slijede.
Mjesec koji je na izmaku obilježile su scene iz Užica koje je sredinom juna zadesilo veliko nevrijeme praćeno ledom koji se sakupljao na bujicama vode i stvarao nanose slične snježnim padavinama, ali i izlivanje rijeka u Petrovcu na Mlavi gdje je uništeno više od 50 domaćinstava, kao i poplavljene beogradske ulica na kojima su automobili gotovo plivali u vodi.
U Vojvodini zabilježeno je nekoliko pijavica, a u regionu, prije svega u Crnoj Gori, tornada su za sobom ostavila stravične scene.
U Slovevniji i Hrvatskoj je padao led preko 10 cm i uzrokovao velike štete na automobilima i krovovima kuća.
Prema riječima meteorologa Nedeljka Todorovića, jaki lokalni pljuskovi gotovo pa izvjesno ponoviće se u više naleta do kraja ljeta.
– Padavina ćemo imati već sredinom sljedeće nedelje, a potom očekujemo i jedan kišovit period od 5. do 10. jula. Za dalje je nezahvalno prognozirati, ali očekujemo da će nakon svakog dužeg sunčanog perioda uslediti onaj koji će donijeti osveženje – objašnjava Todorović.
Kako dodaje, iako je juni najviše nepogodnih vremenskih uslova donio u mjestima Pomoravlja i jugozapadnog dijela Srbije, neizvjesno je koje krajeve bi nadolazeći pljuskovi mogli da pogode.
– Zasad je jedino sigurno da će padavine, kao što je i prethodnih dana bio slučaj, biti lokalnog karaktera – ističe sagovornik “Blica”.
U izvještaju RHMZ-a navodi se da će mjesečna suma padavina tokom jula biti ispod višegodišnjeg prosjeka sa vrijednostima u prosjeku nižim za 10mm na jugu do 20mm na sjeveru u odnosu na pomenuti projsek. U Beogradu i široj okolini julska suma padavina iznosiće oko 28 mm.
Kada je august u pitanju, prema sada dostupnim podacima, mjesečna vrednost padavina ostaće u granicama prosjeka, a sa vrednostima za oko 10mm u odnosu na njega. U Beogradu i široj okolini avgustovska suma padavina iznosiće oko 44mm.
Temperature će, priča meteorolog, očekivano porasti u odnosu na juni.
– Ne znamo još pouzdano kada će doći do ekstremno visokih temperatura, ali svakako će biti više dana koji će bilježiti 30 stepeni Celzijusa nego u tekućem mesecu, a za nekoliko njih progrozira se i temperatura koja će dosezati 37. podeljak – kaže Todorović.
To znači da će srednja minimalna temperatura vazduha u julu imati vrijednosti iznad višegodišnjeg prosjeka, pri čemu će njena vrednost u prosjeku biti viša za oko 2,6 stepena u odnosu na prosjek.
Slične vrednosti živa u termometru očitavaće u augustu, kada će srednja minimalna temperatura vazduha dostizati vrijednosti u proseku više za oko 1 stepen u odnosu na višegodišnji prosjek. Na široj teritoriji prestonice, pak, predviđa se vrijednost avgustovske srednje minimalne temperature vazduha od 19 Celzijusa.
Komentarišući meteorološku sliku ovog leta u odnosu na prethodna, on navodi da se izvjesne razlike mogu već sada uočiti.
– Tokom ljeta imaćemo manje dana sa ekstremno visokim temperaturama, ali sa više padavina. Tokom juna one su u većini mjesta bile u uobičajenim mjesečnim vrijednostima, ali je u dobrom delu zemlje palo dvostruko, pa čak i trostruko više količine vode, dok je tek u neznatnom broju gradova i sela padavina bilo ispod prosjeka, koji inače iznosi između 80 i 90 litara po kvadratnom metru na mesečnom nivou – zaključuje on.
Podsjetimo, proteklih nedjelja mještani širom Balkana zabilježili su brojne dramatične prizore u svojim mjestima, kada je kiša plavila ulice i u potpunosti uništavala usjeve. Snimak iz Lozovika obišao je Internet.
Sem toga, ni scena koja je prij samo dva dana zabilježena u centru Beograda nije ništa manje šokirala prisutne. Bujica vode u Bulevaru despota Stefana umalo nije odnijela stariju gospođu, ostavivši prolaznike u šoku.