Srijeda, 27 studenoga, 2024

U Kini otkrivena pufnasta pernata pudla iz pakla

Preporučeno

Na sjeveroistoku Kine otkriven je izvanredno očuvan, gotovo kompletan fosil pernatog dinosaurusa.

Istraživači navode da je ovaj brzi trkač i mesožder bio dug 1,8 metara, da mu je gotovo cijelo tijelo bilo prekriveno perjem, te da je imao dug rep i krila poput ptičjih, mada vjerovatno nije mogao da leti.

Riječ je o dosad najvećem poznatom krilatom dinosaurusu koji je živio prije oko 125 miliona godina, tokom perioda krede.

S ozbirom na njegovu čeljust punu oštrih zuba i krajnje čudan opšti izgled, paleontolog Stiv Brusat sa Univerziteta u Edinburgu je ovaj primjerak nazvao zhenyuanlong suni, odnosno “pufnasta pernata pudla iz pakla”.

Pripadnik grupe raptora, dinosaurusa koji su u bliskom srodstvu sa pticama, Zhenyuanlong suni je bio “rođak” velociraptora, mada je taj dinosaurus, netačno predstavljen u filmovima “Park iz doba jure” kao mnogo veći nego što je zapravo bio, živio oko 40 do 50 miliona godina kasnije.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

“Zhenyuanlong suni je bio dinosaurus koji je zaista ličio na pticu”, kazao je Brusat koji je sarađivao na ovom slučaju sa kineskim kolegom Džugčangom Luom.

“Najviše podsjeća na ćurku ili emu, možda na veliku kokošku”, naveo je britanski naučnik.

Po svom obliku i sastavu, krila ovog dinosaurusa izgledaju poput krila moderne ptice, naprimjer orla ili lešinara.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

“Kada bismo posmatrali samo krila, pomislili bismo da zhenyuanlong suni može da leti. Ali, u pitanju je zaista veliki raptor, a njegove ruke su tako kratke u odnosu na tijelo da mi je teško povjerovati da je mogao da leti ili lebdi ili da bilo šta radi u vazduhu”, rekao je Brusat.

On smatra je zhenyuanlong suni najvjerovatnije koristio krila kako bi se šepurio na način na koji paun širi rep da bi privukao ženku i zastraši suparnike.

Druga mogućnost je da je krilima štitio jaja dok je ležao na njima u gnijezdu.

Brusat navodi da otkriće dinosaurusa sa ovakvim osobinama postavlja niz pitanja u vezi sa evolucijom krila. Zašto su ona uopšte nastala?

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

“Da li su ona evoluirala isključivo radi letenja? U tom slučaju, Zhenyuanlong suni je možda potomak nekog letećeg pretka, te zato i dalje ima krila. Ili su, pak, krila evoluirala radi šepurenja ili da bi se zaštitila jaja ili zbog nekog sasvim drugog razloga, a tek kasnije su neki dinosaurusi njima počeli da lebde i lete”, kazao je Brusat.

Ptice su evoluirale od malih pernatih dinosaurusa. Najstarija poznata ptica, archaeopteryx, koja je bila veličine vrane, živjela je prije oko 150 miliona godina.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Reports.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Otkriveno šta je srušilo nadstrešnicu na željezničkoj stanici u Novom Sadu

U vezi s tragičnim incidentom pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 15 osoba,...

Još vijesti za vas