Jedan od razloga je nagli i kontinuirani pad cijena ostalih energenata – lož ulja , plina i električne energije.
Cijene drvenog peleta pale su na novu nisku razinu. U saveznom prosjeku drveni peleti sada koštaju u prosjeku 394 eura. U nekim saveznim državama cijene su pale i ispod 360 eura po toni, pokazuju podaci portala Heizpellts24. To znači da su se cijene peleta više nego prepolovile od ljeta 2022. godine – kada je drveni peleti ponekad koštao više od 800 eura po toni, a s njima i troškovi grijanja za vlasnike sistema grijanja na pelete.
Sredinom februara savezne prosječne cijene peleta pale su ispod 400 eura na 394 eura po toni. U nekim saveznim državama cijene su pale ispod 360 eura po toni. Ovo su najniže cijene peleta od maja 2022. godine. Na prijelazu godine cijene su već dosegle granicu od 500 eura i od tada su pale za više od 100 eura po toni ili više od 20%.
Potražnja za drvenim peletima i dalje je vrlo velika, a kupci “u velikom broju koriste priliku jeftine kupnje”, objavio je portal Heizpellets24. Nakon što su prodajni rekordi već postignuti u decembru i januaru, kupci ponovno kupuju velike količine peleta u pozadini naglog pada cijena .
“Do kraja prvih nekoliko sedmica, broj narudžbi bio je visok kao u cijelom mjesecu prethodne godine“, primijetili su tržišni stručnjaci Heizpellets24.
Međutim, postoji jedna posebna značajka: prema trgovcima na malo, izuzetno male količine narudžbi ukazuju na to da mnogi kupci obnavljaju svoje zalihe puno ranije nego inače i kupuju više zbog neizvjesnih cjenovnih izgleda. U normalnim godinama cijene peleta zapravo dosežu najnižu sezonsku vrijednost u ljetnim mjesecima. Tada kupci obično naručuju znatno veće količine nego sada, navodi se. Trenutno se pak čini da će cijene peleta i dalje padati.
Jedan od razloga je nagli i kontinuirani pad cijena ostalih energenata – lož ulja , plina i električne energije. Cijene za sva tri energenta drastično su pale, od čega su izravno profitirali kupci lož ulja. U slučaju kupaca plina i električne energije, cijene za nove kupce također su nedavno pale znatno ispod cjenovnih ograničenja.
“Ko želi usporediti cijene za različite energente neka se posluži pravilom: 6 tona peleta odgovara otprilike 3000 litara lož ulja ili 3000 kubnih metara prirodnog plina“, kažu stručnjaci portala holzpellets24.
Regionalne cijene peleta padaju ispod 360 eura po toni
Regionalne cjenovne razlike u ponudi regionalnih trgovaca peletima u posljednje su se vrijeme s padom cijena smanjile, ali su i dalje iznenađujuće velike. Drveni peleti trenutno su najjeftiniji u Tiringiji, Bavarskoj, Baden-Württembergu, Hessenu i Rhineland-Pfalcu. Kupci tamo stalno plaćaju manje od 370 eura po toni, ponekad i manje od 360 eura po toni. Pelet trenutno košta najviše u Mecklenburg-Zapadno Pomorje, Bremenu, Berlinu, Hamburgu, Donjoj Saskoj i Brandenburgu. Tamo kupci peleta ponekad moraju izdvojiti nešto manje od 430 eura.
Prema istraživanjima industrijske službe Heizpellet24, cijene peleta u Thüringenu u četvrtak (16. februara) bile su samo 359 eura po toni. U Bavarskoj potrošači također moraju platiti samo 359 eura, a u Baden-Württembergu 366 eura. S druge strane, u Mecklenburg-Zapadnom Pomeraniju od potrošača se još uvijek traži 427 eura po toni, a u Donjoj Saskoj drvni pelet košta 423 eura.
Za kupce je također važno da, poput plina i struje, postoji ograničenje cijena za drveni pelet i lož ulje. No, to bi trebalo ići samo na ruku potrošačima koji su jesenas drvni pelet plaćali i do 800 eura po toni. Problem je što pravo na potporu imaju samo oni koji su ove godine potrošili više od dvostruke količine. Gornja granica bi trebala biti 2000 eura po kućanstvu.