Fizičari sa Univerziteta Kvinslend u Australiji uspjeli su da pošalju fotone na “putovanje kroz vrijeme”. Kvantni eksperti teoretski su stvorili takozvanu “vremensku petlju” u kojoj su fotoni imali interakciju sa sobom u prošlosti.
Prema studiju objavljenoj u časopisu “Nature Communications”, ovaj eksperiment omogućio im je da izmjere kvantno vreme u “zatvorenom vremenskom zakrivljenju”.
“Eksperimentalno smo simulirali nelinearno ponašanje čestica u interakciji sa starijom verzijom sebe i time smo uspjeli da uvidimo neke fascinantne efekte koji se javljaju u sistemima zatvorenog vremenskog zakrivljenja (CTC)”, navodi se u studiji.
CTC je matematički model koji istovremeno predviđa sve lokacije na kojima će objekat biti u budućnosti i na kojima je bio u prošlosti, i tako omogućava prošlim i budućim događajima da se simultano odvijaju. Vremenske anomalije kao što je CTC moguće su samo u teoretskim prostorima u kojima je gravitacija dovoljni jaka da iskrivi prostor-vrijeme.
Kada se to dogodi, stvara se vremenska petlja u kojoj objekti mogu da se vrete u prošlo stanje i/ili vrijeme.
U eksperimentu koji je sproveo australijski tim, naučnici su uspjeli da promjene stanje fotona u prošlosti i na taj način istovremeno promijene njegovo stanje u budućnosti.
Podaci dobijeni u eksperimentu i dalje su veoma, kako se navodi, “teoretski i eksperimentalni” i ne predstavljaju definitivan dokaz da je putovanje kroz vrijeme zaista moguće.