Nedjelja, 8 rujna, 2024

Vlasi: Od Kosova hoće da naprave Republiku Srpsku

Preporučeno

Savjetnik kosovskog premijera Azem Vlasi ocijenio je da je, nakon osme runde pregovora Beograda i Prištine u Briselu, situacija na sjeveru Kosova “napeta i konfuzna” iz koje bi se, kako navodi, mogli izroditi ekscesi i nemiri.

vlasiVlasi smatra da Srbija “mora početi da mijenja mišljenje i stavove” u vezi sa rješenjem kosovskog pitanja.

“Ili će Srbija promijeniti stav u pogledu svojih nerealnih zahteva o severu Kosova ili će stvari ostati kao što su bile”, rekao je Vlasi agenciji Anadolija.

On tvrdi da se Prištini ne žuri da normalizuje odnose sa Beogradu, a posebno, kako kaže, na štetu Kosova.

“Srbiji se jako žuri na njenom evropskom putu. Prema tome, strana koja treba da promijeni svoje stavove je Srbija, a ne Kosovo'”, smatra Vlasi, inače nekadašnji prvi omladinac Titove Jugoslavije.

Upravo se čita:  Vrtoglav rast cijena u Hrvatskoj: Kafa više od 6 eura, a čokolada s rižom nevjerovatnih 9 eura

Vlasi kaže da Srbija treba da shvati da je “Kosovo država”, prema kojoj se ne može odnositi s potcjenjivanjem.

”Treba u Srbiji da shvate da nijedna vlast ne može da se miješa u unutrašnja pitanja Kosova, pa ni na sjeveru gdje imamo tri male opštine sa srpskom većinom”, kazao je Vlasi.

Prema njegovim riječima, juče je u Briselu trebalo da se postigne neka saglasnost kosovske i srpske strane o zajednici opština sa srpskim većinom na Kosovu, ali je, kako kaže, stvar zapela oko ključnog pitanja.

Upravo se čita:  Mladić (25) iz BiH se danima provodio trošeći lažne eure po Herceg Novom, policija ga uhapsila

On tvrdi da Priština nikada neće prihvatiti da se na sjeveru Kosova prenesu i neke ključne državne ingerencije kao što su policija i sudstvo.

”To znači izvlačenje iz unutrašnjeg poretka Kosova. To je neprihvatljivo! Na mala vrata iz Srbije hoće da se provuče klica nečeg što je Republika Srpska u Bosni. To bi potpuno učinilo nefunkcionalnom državu Kosovo. To apsolutno na Kosovu niko, ni ovaj premijer, niti neki drugi, nema ovlaštenja i pravo da prihvati”, rekao je Vlasi.

Upitan da li postoji mogućnost da se u rješavanje pitanja Kosova direktnije uplete američka administracija, Vlasi kaže da “ko god da se uključi u dijalog, kosovska pozicija neće biti promijenjena”.

Upravo se čita:  Ostajemo li bez Plazma keksa? Poznato zbog čega ga ima sve manje u prodavnicama

Iz Amerike, Brisela, važnijih članica EU, kao što su Njemačka i druge države, imamo podršku da se one takozvane paralelne, dakle nelegalne institucije na sjeveru Kosova, a koje podržava Srbija, ukinu, da se prošire ustavne nadležnosti Kosova i na taj deo i da se uspostave neke forme saradnje i organizovanja, rekao je Vlasi.

On smatra da to može da se, kako kaže, zove i zajednica opština sa srpskom većinom, ali kao oblik saradnje i interesnih povezivanja, a ne sa zakonodavnim i izvršnim ovlašćenjima.

(Nezavisne/Agencije)

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Kakve su šanse za proširenje EU do 2030. godine: Ruska invazija kao poziv za buđenje

I ako ne dođe do punopravnog članstva jedne nove članice, realno je očekivati da do kraja ove dekade, barem...

Još vijesti za vas