Minimalna plata mogla bi dostići i 1.500 KM kada bi se porezi i doprinosi smanjili na 30 odsto, izjavio je Đemal Memagić, vlasnik kompanije „Alma Ras“, u razgovoru za CAPITAL Memagić, koji je ovosedmični gost podcasta “Nikad u minusu”, pojašnjava da se plate radnika zbog poskupljenja moraju povećati, ali da postoje problemi sa radnicima koji ne dolaze na posao.
Posebno je kritikovana izjava Memagićevog sina, Rasima, koji je nakon povećanja minimalne plate u Federaciji BiH izjavio da će ova kompanija zaustaviti investicije.
“Zaustavićemo investicije da bismo mogli plaćati ljudima plate. Mi moramo plaćati plate. Ne moramo pokretati investicije. Ili ćemo smanjiti investicije,” rekao je Memagić .
Minimalna plata u „Almi Ras“, pojašnjava Memagić, do sada je bila veća od zagarantovane minimalne plate i iznosila je 850 KM. Na toj plati bilo je između 20 i 30 odsto zaposlenih u ovoj kompaniji.
“Prosječna plata bila je oko 1.150 KM. Imamo i plata do 1.700 KM. Ali imamo problem sa neispunjavanjem normi i bolovanjima. Od 700-800 šivača, 500 ih je stalno na poslu i nikada nisu odsutni. I sada je izazov kako nagraditi ljude koji su stalno na poslu, dok neko drugi dobija 1.000 KM,” objašnjava sagovornik CAPITAL-a.
Minimalna plata mogla bi ići do 1.500 KM
Memagić rješenje vidi u smanjenju poreza i doprinosa, koji u FBiH, gdje je zaposlen najveći broj radnika „Alme Ras“, prelaze 70 odsto.
“Da ja imam vlast, smanjivao bih poreze i doprinose i išao bih prema standardima u okolini, na 39 odsto odnosno 29 odsto. Tada bi možda neko mogao isplaćivati i 2.000 KM. Ako bi porezi bili 30 odsto, a sada su 70 odsto, ne vidim zašto minimalna plata, uz smanjenje svih nameta, kojih sada ima 200-300, ne bi mogla dostići i 1.500 KM,” kaže sagovornik CAPITAL-a.
On dodaje da sa dosadašnjom minimalnom platom od 650 KM u Federaciji BiH radnici ne mogu da prežive. Takođe, napominje da je vrijednost novca opala, pa se danas za 1000 KM može kupiti manje nego prije nekoliko godina za 650 KM.
“Mi ne možemo imati ni za hiljadu radnika sa ovim poskupljenjima. Moramo razmišljati o 1.500 – 2.000 KM, pa čak i 3.000 KM u nekim sektorima, poput metalske industrije i industrija koje dobro posluju. Svaka Vlada moraće naći rješenje,” smatra Memagić.