U autorskom tekstu pod naslovom: “Novak Đoković nije optužen za doping, ali zvuči jezivo kao Lance Armstrong“, prvi teniser svijeta kritikuje se jer navodno daje slične izjave o dopingu u svom sportu kao nekad najbolji svjetski biciklista.
“Novak Đoković, koji nije optužen ni za šta, očigledno nije naučio lekciju. Braneći integritet sporta, Đoković je umalo završio ’prizivajući’ pogrešnog momka”, stoji u tekstu.
Dalje u tekstu navodi se Đokovićeva izjava u kojoj on brani svoj stav da doping nije rasprostranjen u tenisu.
“Mediji pokušavaju da kreiraju priče itd. Dokle god nema dokaza da neko koristi doping, sport je čist. Zadržaćemo ga takvog i ja sam zapravo ponosan na integritet našeg sporta”, izjavio je Novak za CNN.
“Tim komentarom Đoković pomalo podsjeća na Armstronga”, stoji u tekstu i potom se podsjeća na izjavu bicikliste koji je za jednog britanskog novinara rekao da je “najgori kojeg poznaje”.
Dakle, već imamo “umalo” i “pomalo” – blage ograde kada se uzme u obzir poređenje sa Armstrongom, medijiski najeksponiranijim i svjetski najpoznatijim slučajem dopinga.
Iako se cijeli tekst zapravo bazira na tome što Đoković tobože bira pogrešnu taktiku kada brani sport, a tako nešto je činio i Armstrong, povlačenje bilo kakve paralele između njih dvojice ostavlja prostor za razne implikacije.
To vjerovatno i jeste krajnji cilj jer kampanja protiv Đokovića traje već neko vrijeme i u prethodnom periodu već smo vidjeli da njegove izjave nekako bivaju “pogrešno protumačene”, piše srbijanski B92.
Kao “dokaze” rasprostranjenog dopinga u tenisu, Washington Post navodi McEnroea, Martinu Hingis, Andrea Agassija i Mariju Šarapovu.
“Šest godina nisam bio svjestan da su mi davali legalan steroid, koji se inače daje konjima, sve dok nije odlučeno da je on prejak. Čak i za konje”, rekao je McEnroe 2004. godine.
Martina Hingis bila je pozitivna na kokain, koji teško da poboljšava efekat na terenu, a Agassi je šmrkao kristal-met u trenucima velike depresije i to samo nekoliko puta, kako i piše u knjizi za one koji su je pročitali. A i kristal-met nije nešto od čega bi zaigrao bolje ili imao više snage, naprotiv.
Ishod slučaja Šarapova-meldonijum još je nepoznat, ali sve i da su navodi o tim slučajevima tačni, to i dalje tenis čini neuporedivo čistijim od biciklizma, sporta koji je sinonim za doping i u kojem je ta pojava sistemska.
“Teniski mediji ne optužuju Đokovića za doping, naravno, oni samo kažu da on postoji u sportu”, uslijedila je još jedna ograda u tekstu i novo podsjećanje kako je jedan Armstrongov napad na list L’equip bio sličan Đokovićevoj odbrani tenisa.
“Možda bi Đoković trebalo da razmisli o drugačijoj taktici kada brani svoj sport. On sigurno ne bi želio da se njegove riječi pomješaju sa jednim od najpoznatijih sportista umješanih u doping skandal”, tim riječima zaključuje se tekst.