Zaokret vrijedan spomena za njemačkog ministra unutrašnjih poslova Horsta Zehofera (Seehofer) i predsjednika CSU koji je sebi postavio ambiciozan cilj. On želi podržati islam koji je “ukorijenjen” u njemačko društvo.
Na početku konferencije o islamu je njemački ministar unutrašnjih poslova Horst Zehofer naglasio prava i obaveze muslimana koji žive u Njemačkoj. “Muslimani pripadaju Njemačkoj”, rekao je Zehofer na sastanku u Berlinu. Oni imaju jednaka prava i obaveze kao i svi građani u Njemačkoj. “U to nema nikakve sumnje”, istakao je Seehofer. Ovo je vidan zaokret jer je na početku svog mandata predsjednik CSU-a rekao da islam ne pripada Njemačkoj.
Centralno pitanje za konferenciju o islamu u ovom predizbornom periodu za njega je: kako se može potaći islam koji je “ukorijenjen u naše društvo”. On je također naglasio svoj cilj, a to je da inostrani utjecaj na njemačke džemate zamijeni vlastitim strukturama, ali i kod praktične obuke imama. On je rekao da bi to trebale organizirati islamske zajednice u Njemačkoj i da je obuka imama i u interesu njemačke vlade. Zehofer je istovremeno najavio program pod nazivom “Džamije za integraciju” preko kojeg bi islamske zajednice mogle dobivati pomoć za njihov rad na integraciji. On ovom prilikom nije rekao koliko se novca planira izdvojiti za ovaj program.
Dijalog države i muslimana
Konferencija o islamu je prvi put održana 2006. godine i organizirao ju je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Volfgang Šuble (Wolfgang Schäuble). Konferencija je zamišljena kao forum za dijalog “države i muslimana”.
Kritike u protekle dvije godine su se prije svega odnosile na propovjednike i imame iz Njemačko-turske unije za vjerske poslove (DITIB). Nekim imami se predbacuje špijuniranje vjernika. Drugi kamen spoticanja su molitve za turske vojnike u Siriji. Teolog prof. dr. Bulent Učar (Bülent Ucar) i predsjednik Centralnog vijeća muslimana u Njemačkoj (ZMD) Ajman Mazijek (Aiman Mazyek) su se izjasnili za njemačku obuku imama po uzoru na seminare za kršćanske svećenike.
Na konferenciju u Berlinu je ministar unutrašnjih poslova pozvao 240 učesnika, među kojim su predstavnici muslimanskih udruženja i organizacija kao i nezavisne i sekularne muslimane. Susret je početak četvrte faze konferencije o islamu koja je prvi put održana 2006. godine i istovremeno je novi početak u dijaloga sa muslimanima u Njemačkoj.
Psiholog i stručnjak za islam Ahmad Mansur (Mansour) je za DW izjavio da je važno da se za buduće generacije muslimana, koji žive u Njemačkoj, napravi alternativa konzervativnom islamu.
– Oni bi trebali biti Nijemci, dio Njemačke, demokratije, ali istovremeno i muslimani – rekao je Mansour.
Rasplamsana konferencija
Već prije početka konferencije se rasplamsala diskusija o uticaju islamskih krovnih organizacija i obrazovanju imama. Političar stranke Zeleni i kritičar turskog predsjednika Erdoana (Erdogan) Čem Ozdemir (Cem Özdemir) je kritizirao dosadašnju politiku njemačkih stranaka koju vode prema krovnim islamskim udruženjima rekavši da je ona „veoma popustljiva”.
– Sve stranke kako na saveznom tako i na pokrajinskom nivou su u potpunosti precijenile spremnost islamskih udruženja za reformama – izjavio je Ozdemir za dnevni list “Die Welt”. To posebno važi za DITIB. Ozdemir je rekao da se DITIB i druga islamska udruženja sa organizacije inostranih snaga moraju transformirati u predstavništva muslimana koji žive u Njemačkoj.
On je rekao da takva udruženja moraju dokazati da “s obje noge stoje na temelju našeg Ustava i da je u našem suživotu Ustav iznad svake svete knjige”.
Opunomoćenica njemačke vlade za integraciju Anet Vildman-Mauc (Annete Widmann-Mauz) je za “tagesschau.de” izjavila da “onaj džemat koji želi biti dio Njemačke, ne može biti dio Ankare. Zbog toga nije samo potrebna emancipacija iz inostranstva nego i reforma predstavništava muslimana u Njemačkoj”.