Stručnjaci kažu da, s obzirom na opštu visoku aktivnost na suncu i povećan broj sunčevih pjega, postoji velika vjerovatnoća da ćemo u narednim mjesecima svjedočiti još više koronalnih masovnih izbacivanja usmjerenih prema Zemlji
U noći sa četvrtka na petak, zadivljujuće boje Aurora Borealis, poznatije kao Sjeverna svjetlost, bile su vidljive čak i golim okom u mnogim dijelovima svijeta.
Stručnjaci objašnjavaju da su aurore trenutno vidljivije zbog trenutne faze sunca, koja se nalazi na vrhuncu svog 11-godišnjeg solarnog ciklusa. Ovaj ciklus podrazumijeva da se otprilike svake 11. godine magnetski polovi sunca preokreću, a sunce prelazi iz mirnog u aktivno i olujno stanje. Na Zemlji, to bi bilo kao da se Sjeverni i Južni polovi svake decenije zamjenjuju.
Prema NASA-i, američkoj svemirskoj agenciji, “u svom najmirnijem stanju, sunce je na solarnoj minimum; tokom solarne maksimum, sunce blista svijetlim erupcijama i solarnim izbacivanjima.”
Aktuelni 11-godišnji ciklus, 25. od kada su započeli zapisi 1755. godine, počeo je 2019. godine i očekuje se da će doseći svoj vrhunac sljedeće godine. Kao rezultat toga, uvjeti koji su doprinijeli recentnim aktivnostima bit će prisutni još mnogo mjeseci.
Solarne erupcije koje su prouzrokovale posljednje spektakularne prikaze svjetlosti započele su 8. oktobra, kada je velika sunčeva pjega erumpirala na površini sunca, udaljenog 93 miliona milja (150 miliona kilometara). Ova erupcija poslala je struju elektropunjenih čestica, poznatu kao solarni vjetar, prema Zemlji.
Zašto stalno viđamo polarna svjetla u posljednje vrijeme a nekad su bila velika rijetkost?
Aurora se javlja kada se ove naelektrisane čestice sudaraju s plinovima u Zemljinoj atmosferi oko magnetskih polova. Prilikom sudara, emitira se svjetlost različitih talasnih dužina, stvarajući šarene i vrtoglave prikaze na nebu.
Tokom ovog maksimuma solarnog ciklusa, broj sunčevih pjega se povećava, što dovodi do većeg broja koronalnih masovnih izbacivanja koja šalju naelektrisane čestice prema Zemlji, stvarajući auroru. U sjevernoj hemisferi, većina ove aktivnosti se odvija u blizini Arktičkog kruga, ali kada je solarna aktivnost jaka, područje vidljivosti može se proširiti.
Stručnjaci kažu da, s obzirom na opštu visoku aktivnost na suncu i povećan broj sunčevih pjega, postoji velika vjerovatnoća da ćemo u narednim mjesecima svjedočiti još više koronalnih masovnih izbacivanja usmjerenih prema Zemlji.
Za dobar prikaz, preporučuje se da se nalazite na tamnom mjestu, daleko od izvora umjetne svjetlosti, te da osigurate da su nebo i uslovi povoljni, bez oblačnosti.